آموزشدامنه

نحوه ارسال مدارک در ایرنیک

آموزش تصویری ارسال مدارک در پنل ایرنیک

برخی از دامنه های که در سایت ایرنیک ثبت می شوند تایید مستقیم نمی شوند و مستلزم ارسال تعهد نامه و مدارک می‌باشند ، دامنه هایی که معمولا نام شهر یا مکان دارند مانند Tehran ، دامنه هایی که نام کشور دارند مانند Iran و غیره ، تمام دامنه هایی که توسط کاربر یا نمایندگان در ایرنیک ثبت می شوند

چه دامنه هایی از پسوند IR نیاز به مدارک دارند ؟

نخست توجه کنید که به طور قطعی نمی‌توان گفت برای کدام دامنه‌ها ممکن است ایرنیک از شما درخواست ارسال تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و موارد اشاره شده در پایین تنها بر حسب تجربه درج شده است.
نکته: ایرنیک برای هر شناسه‌ي ایرنیک (NIC Handle)‌ تنها یک بار نیاز به ارسال مدارک دارد. بنابراین اگر برای تأیید یک دامنه ایرنیک از شما درخواست تعهدنامه و مدرک شناسایی کند و پس از ارسال مدارک شما دامنه تأیید شود پس از آن ایرنیک شناسه‌ي شما را به عنوان شناسه‌ی تأیید شده می‌شناسد و برای دامنه‌هاي دیگری که با آن شناسه درخواست ثبتش را بدهید از شما مدرک نخواهد خواست. البته اگر دامنه‌ي درخواستی شما از لیست دامنه‌های غیرقابل ثبت یا وضعیت خاص توضیح داده شده در بالا باشد ایرنیک باز هم درخواست شما را رد خواهد کرد.

عمده‌ي هدف ایرنیک در کنترل مدارک و احراز هویت متقاضیان ثبت دامنه پیش‌گیری از سوء استفاده از دامنه‌های ثبت شده است. به همین دلیل درخواست مدرک برای برخی از موارد ذکر شده در این لیست واضح است:
1- کلیه‌ي دامنه‌های مرتبه سوم آی‌آر از جمله co.ir و ac.ir و org.ir و… این دامنه‌ها هر کدام به شناسه‌ي نوع خاص خود (شرکتی،‌ دولتی یا آموزشی) نیاز دارند و به جز دامنه‌ي id.ir با شناسه‌ي شخص حقیقی ثبت نمی‌شوند. مقررات کامل را می‌توانید در مطلب  «شرایط و ضوابط ثبت دامنه‌های مرتبه سوم ir» ببینید. این دامنه‌ها هرگز بدون ارسال مدارک ثبت نمی‌شوند.
2- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها از کلمه‌ي ایران یا ایرانی یا ایرونی یا مشابه آن‌ها استفاده شده باشد.
3- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها نام هر کدام از شهرها یا استان‌ها یا مناطق یا عوارض طبیعی یا آثار یا اماکن تاریخی شناخته شده وجود داشته باشد.
4- دامنه‌هایی که در ترکیب نام آن‌ها کلمه‌هایی که حایز اهمیت سیاسی باشد وجود دارد،‌ از جمله کلمه‌هایی مانند news یا خبر یا اخبار یا انتخابات و…
5- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت مالی باشد از قبیل نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های بانک یا بیمه یا insurance و… وجود دارد.
6- برخی دامنه‌هایی که نام‌شان نشان‌دهنده‌ي فعالیت تجاری باشد، مثلاً نام‌هایی که در ترکیب‌شان کلمه‌های shop یا فروش استفاده شده باشد گاه نیاز به ارسال مدارک دارند.
7- دامنه‌هایی که در ترکیب نام‌شان اصطلاحات دینی و مذهبی وجود داشته باشد مانند عاشورا، کربلا، ظهور، القاب ائمه و… توجه کنید که امکان ثبت دامنه‌ای که تنها از نام یا لقب مشهور یکی از معصومان تشکیل شده باشد در حالت عادی وجود ندارد.
8- دامنه‌هایی که در نام‌شان اصطلاحات اینترنتی نظیر دانلود، vpn، چت، net و… وجود داشته باشد.
9- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌هایی نظیر school، مدرسه، آکادمی، دانشگاه، university و کلمه‌های مرتبط با مؤسسه‌های آموزشی مانند این‌ها استفاده شده باشد.
10- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های مرتبط با حوزه‌ي صدا و سیما موجود باشد مانند tv یا sima.
11- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌ي love استفاده شده باشد.
12- دامنه‌هایی که در نام‌شان کلمه‌های شهر، روستا، city یا village یا مانند این‌ها استفاده شده باشد.

مهلت ارسال مدارک تا چه زمانی است ؟

تاریخ انقضا تمام دامنه های IR که هنوز تایید نشده اند از زمان ثبت دامنه 10 روز است ، این یعنی از زمانی که دامنه شما ثبت شده است شما 10 روز فرصت ارسال مدارک به ایرنیک خواهید داشت ، در صورت عدم ارسال ، دامنه شما پس از این مدت آزاد خواهد شد و سایر کاربران قادر به ثبت این دامنه خواهند بود ، از آنجایی که به ایرنیک درخواست های زیادی ارسال می شود ، پیشنهاد می کنیم در همان روز های اول نسبت به ارسال تعهد نامه اقدام فرمایید.

نحوه ارسال مدارک

ابتدا وارد سایت ایرنیک شده و به قسمت دامنه های من بروید و چنانچه دامنه شما ” رزرو شده (در انتظار تایید مدارک, پرداخت شده) ” قرار داشت می بایست  مدارک را ارسال نمایید.برای ارسال مدارک ابتدا به “مرکز پيام ” در پنل سمت راست بروید(همچنین می توانید به ایمیل خود مراجعه نمایید و فایل تعهدنامه ای که ایرنیک برای شما ارسال نموده را در قسمت Attach ایمیل خود دریافت نمایید).

در صفحه مرکز پيام به دنبال پیامی با موضوع ” درخواست ارسال تعهدنامه برای شناسه ” بگردید و برروی آن کلیک نمایید. پیامی مشابه به تصویر زیر را مشاهده می نمایید که در آن نوع مدارک مورد نیاز جهت ثبت دامنه در آن قید شده است در همان پیام فایل PDF قرار گرفته که متن تعهد نامه شما در آن ذکر شده است برروی آن کلیک نمایید و پس از دریافت و امضا نمودن تعهدنامه از آن اسکن تهیه و به صفحه “ارسال مدارک” بروید.

ارسال مدارک در ایرنیک

از منوی بالای صقحه بر روی “ارسال مدارک” کلیک کنید:

ارسال مدارک در ایرنیک

در صفحه ارسال مدارک در قسمت مدارک مربوط به امور دامنه بر روی “تکمیل فرم و ارسال مدارک” کلیک کنید.

ارسال مدارک برای دامنه های حقیقی

صفحه ای به صورت زیر باز می شود:

نحوه تکمیل فرم ارسال مدارک در ایرنیک

 

در قسمت “نام دامنه‌ها:*” نام دامنه یا دامنه هایی که مدارک نیاز دارند را بنویسید به طور مثال tegrahost.ir و حتما توجه داشته باشید نیاز به وارد کردن Http و یا www نمی باشد.

درخواست مرتبط با دامنه:* ” : برای ارسال مدارک اولین گزینه را انتخاب نمایید ” ثبت دامنه به طور کلی: تعهد کتبی، مدارک ثبتی، روزنامه رسمی، پروانه فعالیت. … ”

فایل مدرک:*” تعهد نامه و کارت ملی اسکن شده  و یا مدارک خواسته شده خود را در این قسمت وارد نمایید

پس از پر کردن تمام قسمت ها برروی “ارسال مدرک” کلیک نمایید در صورت صحیح پر کردن فرم با پیغام ” فایل (ها) به سیستم بارگذاری شد ” روبرو می شوید پس از آن می بایست منتظر بمانید تا ایرنیک دامنه شما تایید نماید و در صورت عدم تایید می بایست مدارک خود را چک نمایید و مجددا آنها ارسال نمایید.

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشین عابدی

به دنیای فناوری اطلاعات علاقه زیادی دارم ، چند سالی است که در زمینه میزبانی وب فعالیت میکنم ، مطالعه کتاب، ورزش و تا حدودی فعالیت در سایت های اجتماعی اوقات فراغتم پر کرده است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن